Wybierz język 
Gość

Dlaczego karate?

Kilka prawd o sporcie. Na pewno o nich słyszeliście, ale warto je przypomnieć:

 
  • SPORT TO ZDROWIE! - to nie banał, lecz fakt poparty naukowo!
  • Na sport nigdy nie jest za późno, ale im wcześniej tym lepiej!
  • Żeby uprawiać sport wystarczą dobre chęci!
  • Uprawianie sportu wspaniale wypełnia czas wolny!
  • Wpływa pozytywnie na zdolność koncentracji uwagi!
  • Wspomaga walkę ze słabościami poprzez ćwiczenie silnej woli!
  • Poprawia nastrój i zwiększa pewność siebie, a uśmiech coraz częściej gości na twarzach naszych i naszych dzieci.
  • Sprzyja zawieraniu nowych znajomości!
   

Wszyscy słyszymy, że aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Niestety, dzisiejsze czasy skłaniają nas raczej ku bierności w tym zakresie. Po całym dniu pracy czy nauki myślimy tylko o tym żeby odpocząć, najlepiej w fotelu albo przy komputerze. Twierdzimy, że brakuje już sił i czasu na to, żeby się poruszać.

Ci, którzy aktywnie spędzają czas wolny, poznali sekret dobrego wypoczynku.
Jest nim właśnie sport.

Człowiekowi od urodzenia towarzyszy ruch, poprzez niego się rozwija. Dziecko, dla prawidłowego rozwoju fizycznego, powinno systematycznie spędzać w ruchu minimum 4 godziny tygodniowo.

Dorosły, żeby zachować zdrowie, potrzebuje minimum 3x30x130, czyli trzy razy w tygodniu intensywnych ćwiczeń, przez 30 minut, podczas których tętno wzrośnie do 130 uderzeń na minutę.

Każdy, kto już zdecyduje się na ten ruch, powinien sobie obrać jakąś dyscyplinę, my proponujemy Karate. Karate – sport dla dzieci, młodzieży i dorosłych

O dostępności karate świadczy choćby fakt, że najmłodszy uczeń w naszym klubie ma lat 5 lat a najstarszy jest już mocno po 60-tce.

Oczywiście mogą pojawić się wątpliwości typu:
- moje dziecko ma 5 lat, jest jeszcze takie nieporadne, na pewno nie da rady, lub wręcz przeciwnie: - Jacuś nie usiedzi 10 minut w miejscu, to jak on na takim treningu wytrzyma całą godzinę?

Nasze wieloletnie doświadczenie dowodzi, że jeżeli dziecko zobaczy w karate coś dla siebie, to po pewnym czasie wytwarza się u niego motywacja do pracy.

Dorośli również mają duże rezerwy energii, większe niż im się wydaje. Wielu ludzi myśli, że: „skoro mam już 40 lat to niczego się nie nauczę, kondycji już nie wyrobię i w ogóle co sobie o mnie pomyślą”. To błąd!

Pamiętajmy, że wszystko robimy dla siebie. Spróbujmy.

Co będzie miało z treningów karate nasze dziecko?

 

Każdy, kto interesuje się własnym dzieckiem wie, jak ogromne zmiany w nim zachodzą, praktycznie z miesiąca na miesiąc. Rodzic widzi, ile wysiłku kosztuje opanowanie nowych czynności, nowego słowa, nowego sposobu myślenia i widzi jaką radość mu to sprawia.

Karate daje dziecku ogromne pole do popisu:

  • wasza pociecha będzie miało okazję poznać możliwości swojego ciała,
  • doskonalić będzie koordynację, co przekładać się będzie na zwiększenie pewności siebie w codziennym życiu,
  • systematycznie powtarzane ćwiczenia kształtują sylwetkę i prawidłowe nawyki ruchowe,
  • skomplikowana sekwencja ruchów, których trzeba się nauczyć, skłania dziecko do wytężonej uwagi i ćwiczy pamięć,
  • regularny wysiłek i pokonywanie słabości wyrabia siłę woli oraz nawyk pracowitości,
  • daje możliwość obserwowania „na żywo” własnych osiągnięć,
  • również możliwość zawierania nowych znajomości.

Karate umożliwia wytworzenie i wyćwiczenie podstawowych umiejętności, oraz cech osobowości niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w dorosłym życiu: motywacji, wytrwałości w dążeniu do celu, nie poddawania się w obliczu niepowodzenia, konsekwencji, pewności siebie, postępowania fair-play.

Sprawność każdego człowieka to efekt rozwoju poszczególnych cech motorycznych, czyli - mówiąc po ludzku: siły, szybkości, wytrzymałości, koordynacji, skoczności itd. Karate rozwija wszystkie te cechy.

Kraków, ostatnie szlify przed egzaminem na stopnie mistrzowskie

Również u dorosłych, tyle że w przypadku dzieci sprawdza się porzekadło: czym skorupka za młodu nasiąknie…

A co dadzą treningi karate nam samym, oczywiście poza wspomnianym wyżej zdrowiem?

Dorośli zwykle nie mają czasu, mają za to mnóstwo wymówek. W kolanie strzyka, w kręgosłupie łupie… - tak zwykle wykręcamy się od aktywności fizycznej. Pamiętajmy jednak, że my również pracujemy na jakość własnego, przyszłego życia, nie będzie ona zależała tylko od naszej kondycji finansowej, której poświęcamy najwięcej czasu. Ćwiczenia karate mobilizują do pracy Wasze ciała i umysły. Sprawiają, że w wieku 60,70, a nawet 80 lat wciąż będziecie zdrowi i niezależni od innych.

Gdybyście Państwo porozmawiali z osobami, które zaczęły ćwiczyć w późniejszym wieku, dowiedzielibyście się, że dzięki treningom czują się młodziej, lżej, są bardziej elastyczni, zrelaksowani i łatwiej im się skoncentrować w pracy. Poprawił się również ich pamięć i nastrój (to zapewne sprawka wytwarzanej pod wpływem wysiłku fizycznego serotoniny - hormonu szczęścia). Kto załapał bakcyla karate, temu trudno będzie się z nim rozstać - staje się filozofią życia.

W Polsce tylko 10% ludzi uprawia czynnie sport. W Europie zachodniej ta świadomość jest dużo większa, aż 64%.

Deskorolka i karate. Te dyscypliny zobaczymy na igrzyskach w Tokio

Międzynarodowy Komitet Olimpijski włączył do programu zawodów pięć nowych dyscyplin sportowych, które zobaczymy na przyszłych igrzyskach. Należą do nich skateboarding, surfing, karate, wspinaczka sportowa oraz baseball/softball.

Istnieje jeszcze jedna korzyść. Jeżeli jesteś rodzicem ćwiczącego u nas dziecka, możesz trenować razem z nim, nie ponosząc dodatkowych kosztów.

Oferujemy Państwu bardzo korzystny system opłat za zajęcia. System prorodzinny. Płaci tylko jedna osoba, pozostałe ćwiczą bezpłatnie (dotyczy to tylko najbliższej rodziny, dziecko, mama, tata i tylko zajęć karate). Jeżeli zapłaciłeś za zajęcia w jednej grupie, możesz chodzić dodatkowo bezpłatnie na inne. Dostajesz więc za darmo wspaniałą okazję spędzenia z nim czasu, poznania go jeszcze lepiej. Uwierzcie, że jest o czym rozmawiać – można udzielać sobie wzajemnego wsparcia i motywacji. Wspólne ćwiczenia pomagają budować pozytywne i ciepłe relacje rodzinne.

Na koniec zostawiłem coś oczywistego ale bardzo ważnego.

OYAMA Karate to sztuka walki.

Uczymy się tutaj walczyć i bronić. Walkę możemy wykorzystać w zawodach, a umiejętność obrony – w życiu. Własne postępy możemy sprawdzić na egzaminach, co jest szczególnie ważne dla dzieci i młodzieży. Nasz klub należy do Polskiej Federacji Karate, istnieje więc możliwość startowania w zawodach klubowych i ogólnopolskich - w walkach i w kata, czyli w ćwiczeniach formalnych. Nie ma jednak takiego obowiązku, można poprzestać na treningach. Jest więc również miejsce dla tych z Was, którzy nie mają ochoty walczyć, a chcą jedynie poćwiczyć dla zdrowia.

Nasz Klub oferuje także letnie obozy sportowo-rekreacyjne, w czasie których dzieci uczestniczą w treningach karate i jeżdżą na wycieczki w ciekawe miejsca. Opiekę nad nimi pełni wykwalifikowana kadra instruktorów i wychowawców.

 

 

SOSHU SHIGERU OYAMA
07.07.1936 - 14.02.2016



pozdrawiam
Shihan Piotr Bakoń 5 dan
Stołeczny Klub Oyama Karate



Inne strony:

 

2014-08-02 17:41:14

strzałka do góry
Ładuję stronę ...